1- میزبان در قبال صحت اطلاعات داده شده به سایت موسم شامل تصویر کارت ملی، شناسنامه، تصاویر ملک، مجوز خانه مسافر و هر اطلاعاتی که در اختیار موسم قرار داده و یا خود در سایت موسم به اشتراک میگذارد مسئول میباشد. 
2- جهت اجاره دادن املاک در موسم میزبان موظف است مجوزهای لازم را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تمامی سازمان و نهادهای قانونی مرتبط اخذ نماید. 
3- میزبان بدین وسیله متعهد میگردد تمامی قوانین جمهوری اسلامی ایران را در خصوص اداره اماکن گردشگری رعایت نماید. 
4- میزبان میبایست خانه را در وضعیت "تمیز" به مهمانان تحویل دهد. سایر شرایط در بخش استانداردهای میزبانی ذکر شده است. 
5- میزبان متعهد میگردد ملکی را که در موسم برای تاریخی رزرو شده به مهمان دیگری اجاره ندهد. در صورتی که به هر دلیل مهمان را بدون اقامتگاه از پیش تعیین شده بگذارد موسم میتواند به اندازه هزینه 2 شب اقامت مهمانان از موجودی حساب میزبان در موسم برداشت و تسهیلات اقامت مهمانان را در مکانی دیگر فراهم کند. 
6- موسم مجاز است در هر زمانی از خدمات میزبان به مهمانان ناراضی باشد و یا بازخوردهای بدی از مهمانان دریافت کند اشتراک میزبان را برای مدتی و یا همیشه لغو کند.
7- میزبان متعهد میگردد هیچ وجه دیگری با هر عنوانی از مهمانان دریافت نکند. 
8- احراز هویت و اخذ و تایید مدارک شناسایی مهمانان به عهده میزبان میباشد. همچنین مسئولیت عدم هویت سنجی و عواقب آن به عهده میزبان میباشد.
  9- میزبان متعهد میگردد صرفا خانواده ها و افرادی که از نظر شرعی اقامت شان در کنار هم بدون اشکال میباشد را پذیرش کند. 
10- در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده در ماده 9 میزبان میبایست از پذیرش مهمانان خودداری کرده و مراجع ذی صلاح را در جریان قرار دهد. همچنین موسم را از رخداد این موارد مطلع کند.
11- مالکین میبایست ملک خود را در برابر حوادث، آتش سوزی و ... بیمه نمایند. موسم در خصوص هرگونه خسارت مسافرت به واحد مسکونی مسئولیتی ندارد.

قوانین وبسایت موسم

1. وب سایت موسم به نشانی www.moosem.ir به منظور گسترش صنعت گردشگری تاسیس شده است و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

2. تمامی مسافران موظف هستند شئونات اسلامی را در زمان اقامت در املاکی که از طریق موسم اجاره میکنند را رعایت نمایند.

3. میزبانان موظف هستند تصویر صحیح ملک خود را در موسم قرار دهند. و در صورت عدم رعایت این مورد برای همیشه از خدمات موسم محروم خواهند شد.

4. کاربران مسئول اطلاعات قرار داده شده توسط خود هستند و هرگونه شکایت در مورد اطلاعات و محتوای به اشتراک گذاری شده با کاربران میباشد.

5. دریافت هرگونه هزینه اضافه خارج از مبلغ مندرج در وب سایت موسم مجاز نمیباشد. و تمام هزینه ها شامل حق نظافت، کمیسیون و ... میبایست از طریق وب سایت موسم پرداخت گردد. میزبانانی که این مورد را رعایت نکند برای همیشه از خدمات موسم محروم خواهند شد.

6. موسم میتواند در هر زمان عضویت هر یک از کاربران را که بخواهد بدون ارائه دلیل تعلیق کرده و یا کاربر را حذف نماید.

7. میزبان میبایست در ساعت ورود تعیین شده ملک را تحویل مسافر دهد. در صورت تاخیر در تحویل ملک جریمه بر طبق تعرفه های موسم کسر خواهد شد.

8. میزبان میبایست ملک خود را در برابر حوادث بیمه کند در صورت بروز حوادث و خسارت به ملک در زمان حضور مسافر وب سایت موسم هیچ وظیفه و مسئولیتی در این خصوص ندارد.

9. میزبان میبایست ملک خود را در زمان تحویل خانه با وضعیت نظافت خوب به مسافر تحویل دهد.

10. مسافر موظف است خانه را در وضعیت قابل قبول از نظر نظافتی به میزبان تحویل دهد.

11. میزبانان موظف است مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اداره اماکن، شهرداری و سایر سازمانهای مربوطه را اخذ و در معرض دید مسافران قرار دهد.

12. میزبان در زمان اجاره ملک توسط مسافر اجازه ورود به ملک را ندارد.

13. بصورت پیش فرض ورود حیوانات خانگی به املاک اجاره شده در موسم ممنوع میباشد. در صورت مجاز بودن ورود حیوانات خانگی به بعضی از املاک این مورد در قوانین خانه ذکر خواهد شد.

14. مسافرین میبایست مدارک شناسایی تمامی مهمانان را به میزبان ارائه دهند. همچنین ارائه شناسنامه به منظور احراز هویت مسافران و زوجین الزامی میباشد. در صورت عدم احراز هویت زوجین میزبان میبایست از ورود مسافران جلوگیری کرده و مطابق قوانین لغو رزرو تسویه با مسافر و میزبان از طریق موسم انجام خواهد شد.

15. ساعت تخلیه هر ملک 2 ساعت قبل از ساعت ورود ملک میباشد (بعنوان مثال ملکی که ساعت ورود آن 14 میباشد باید در ساعت 12 روز خروج تحویل میزبان گردد) در صورت عدم تخلیه جریمه مطابق تعرفه موسم به مهمان تعلق میگرد.

16. موسم املاک را بعد از تایید در سایت قرار میدهد. موسم میتواند هر ملکی که بخواهد در سایت نمایش بدهد و حق حذف املاک را در هر زمان دارد.

17. موسم مسئولیتی در خصوص نحوه اقامت مسافرین ندارد. مسافرین میتوانند در صورت عدم رضایت از محل اقامت گزارش خود را به موسم ارائه دهند.

18. در اختلاف ها بین مهمان و میزبان موسم تصمیم نهایی را میگیرد.

19. موسم ممکن است قوانین و مقررات را تغییر دهد کاربران میبایست همیشه قوانین را مطالعه و اجرا کنند.

20. صرفا مالک خانه، نماینده قانونی و مستاجری که اجازه اجاره به غیر را داشته باشد میتواند به عنوان میزبان در موسم ثبت نام کند.

21. میزبان میبایست تصویر تمامی مدارک احراز هویت و احراز مالکیت خانه را در اختیار سایت موسم قرار دهد.

22. افراد بالای 23 سال یا متاهل میتوانند به عنوان مهمان درخواست رزرو خود را در موسم ثبت نمایند.

23. موسم مجاز است بدون کسب اجازه از مالک از تصاویر املاک در شبکه های اجتماعی، بلاگ و سایر رسانه های وابسته یا مرتبط با موسم استفاده کند.

24. مالکین میبایست ملک خود را در برابر حوادث، آتش سوزی و ... بیمه نمایند. موسم در خصوص هرگونه خسارت میهمان به واحد مسکونی مسئولیتی ندارد.

25. اعتبار اولیه که به کاربران در زمان ثبت نام داده میشود تا زمانی که موسم تعیین کند اعتبار دارد. موسم میتواند در هر زمان کل اعتبار هدیه را منقضی کند.
با میزبانی در موسم درآمد خود را افزایش دهید.

شما میتوانید در چند مرحله واحد اقامتی خود را در موسم ثبت کرده و شروع به کسب درآمد کنید. با رعایت استانداردهای میزبانی و یک میزبانی خوب هر روز مسافرین بیشتری را برای واحد اقامتی خود جذب کنید.


موارد پر اهمیت برای میزبانان
قوانین میزبان-موسم
1- تصاویر با کیفیت را در صفحه ملک خود قرار دهید.
حتما تصاویر کافی از داخل واحد، نمای بیرونی و محیط اطراف واحد تهیه و قرار داده شود.

قوانین میزبان-موسم
2- قیمت ملک خود را مرتب به روز کنید.
با توجه به اینکه مسافرین آخرین قیمت ثبت شده شما را مشاهده میکنند حتما با استفاده از پنل کاربری قیمتها خود را بروز نمایید، همچنین امکان بروزرسانی قیمت برای مناسبتهای خاص نیز در تقویم موسم وجود دارد.

قوانین میزبان-موسم
3- به نظافت واحد خود توجه ویژه بفرمایید.
یکی از مهمترین اولویتهای مسافران موسم وضعیت نظافتی واحد اقامتی میباشد، حتما استاندارد میزبانی موسم را مشاهده کرده و به نظافت واحد اقامتی خود توجه ویژه فرمایید.

قوانین میزبان-موسم
4- استانداردهای میزبانی موسم را رعایت کنید.
با توجه به اهمیت رعایت استاندارد میزبانی حتما موارد ذکر شده در استاندارد میزبانی موسم را مشاهده و رعایت بفرمایید.

قوانین میزبان-موسم
5- مشخص کردن روزهایی که واحد قابل اجاره دادن نمیباشد.
روزهایی که واحد اقامتی شما در دسترس نیستند را در تقویم ملک خود در پنل کاربری مشخص کنید تا درخواستی برای این روزها توسط مسافر ارسال نگردد، در صورتی که رزرو واحد شما از طریق سایت موسم انجام شده باشد این مورد به صورت خودکار توسط سایت انجام میشود.

نحوه تعامل مالی موسم با میزبانان

قوانین میزبان-موسم
1- هزینه خدمات موسم
موسم 10 درصد مبلغ اجاره روزانه را بعنوان حق خدمات و بازاریابی کسر کرده و مابقی را با میزبانان بصورت هفتگی تسویه مینماید.

قوانین میزبان-موسم
2- محل ارائه تخفیف ها
تمامی تخفیف هایی که موسم به مسافران ارائه میدهد از محل کمیسیون موسم کسر میشود. ممکن است این شرایط در آینده تغییر یابد.

قوانین میزبان-موسم
3- نحوه پرداخت مسافران
در حال حاضر دو روش پرداخت در موسم وجود دارد.
روش اول: پرداخت کامل
در این روش مسافر تمام وجه اقامت خود را با استفاده از درگاههای آنلاین در سایت موسم پرداخت میکند.
روش دوم: پیش پرداخت
در این حالت مسافر بخشی از وجه اجاره را بصورت آنلاین و بخشی را در محل به میزبان پرداخت مینماید.
میزان پرداختی بستگی به "سیاست لغو رزرو واحد اقامتی" دارد و بدین صورت میباشد که کل کمیسیون موسم بعلاوه تعداد روز مشخص شده در سیاست لغو رزرو واحد اقامتی دریافت و مابقی در زمان تحویل واحد از مسافر توسط میزبان دریافت خواهد شد.

4- روال تسویه با میزبانان
موسم روز بعد نهایی شدن رزرو وجه دریافتی را با میزبان تسویه میکند، بدین منظور میبایست شماره کارت بانکی در اختیار موسم قرار داده شود.