پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

همان گونه که در مسافرت های بین شهری گاهاً به عوارضی ها برخورد نموده و مبلغی بابت عوارض جاده ای پرداخت می کنید، برای خروج از کشور نیز هر فرد موظف به پرداخت میزان معین برای عوارض است. این عوارض که به نوعی عوارض مالیاتی است در کمتر کشوری دیده شده که از مسافران دریافت شود. در حال حاضر پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق درگاه اینترنتی صورت می گیرد.

عوارض خروج از کشور از چه زمانی شروع شد؟

در سالهای گذشته سالهایی که جمهوری اسلامی ایران درگیر جنگ بود با کمبود منابع برای درآمد و کمبود بودجه مواجه شد و با تشکیل گروه هایی برای تشخیص و ارائه راهکارهایی برای پوشش این کمبود درآمد به نتایجی دست یافتند و در نتیجه دریافت عوارض خروج از کشور تصویب گردید و بنا شد تا زمان حل مشکل درآمدی به قوت خود باقی بماند. اما اینکه چرا همچنان این عوارض دریافت میگردد مشخص نیست.

در ابتدای تصویب این لایحه میزان دریافت عوارض خروج از کشور بابت هر نفر فقط ۵۰٫۰۰۰ ریال بود که امروزه به مبلغ ۷۵۰٫۰۰۰ ریال افزایش یافته است. البته این مبلغ برای مسافرت های سیاحتی دریافت میگردد و برای مسافرت های زیارتی تقریباً نصف این مبلغ به میزان ۳۷۵٫۰۰۰ ریال از مسافران دریافت می شود.

تا قبل از به روی کار آمدن دولت الکترونیک و خدمات مبتنی بر وب یا برخط، پرداخت عوارض خروج از کشور بصورت حضوری انجام می گردید. اگر در سالهای گذشته سری به فرودگاه ها می زدید یک صف طولانی از افرادی را مشاهده می نمودید که برای پرداخت عوارض خروج از کشور در انتظار رسیدن نوبتشان بودند. و این در حالی بود که اگر برگه ی عوارض را به مامور خروج نشان نمی دادید اجازه خروج نیز صادر نمی شد. البته با مراجعه به شعب بانک ملی نیز امکان واریز این مبلغ وجود داشت و مسافر می توانست با در دست داشتن برگه ی واریزی در فرودگاه تأیید خروج را بگیرد.

ممکن است بسیاری از مردم این عوارض را با ویزا یا روادید اشتباه بگیرند. لازم به توضیح است که روادید در بسیاری از کشورها رواج دارد و به نوعی یک اجازه ی حکومتی برای خروج و دریافت اجازه برای ورود به کشور مقصد است. اما عوارض خروج از کشور به عنوان هزینه های فرودگاه و غیره دریافت می شود که البته شفاف سازی کاملی هم در خصوص این هزینه انجام نشده.

آیا عوارض خروج از کشور فقط شامل مسافران هوائی ست؟

این نوع عوارض تنها شامل مسیر هوایی نمی شود بلکه در مسافرت های زمینی و دریایی نیز از مسافران دریافت می گردد که هزینه ی آن پایینتر است. در مسافرت های زمینی و دریایی مبلغ ۱۲۵٫۰۰۰ ریال برای مسافرت های زیارتی و مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ ریال برای مسافرت های سیاحتی دریافت می گردد.

عدم آشنایی مردم با این هزینه ها باعث می شود که گاهاً آژانس های مسافرتی از این بی اطلاعی آنها سوء استفاده نموده و مبالغ بیشتری را به بهانه عوارض خروج از کشور دریافت نمایند که بعضاً ثابت کردن این موضوع نیز ارزش پیگیری نخواهد داشت.

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

با توجه به مطالب مطرح شده، سازمان مالیات با همکاری بانک ملی جهت اتوماسیون سازی روال پرداخت و تأیید و تسهیل در امر پرداخت و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، راه اندازی پنل پرداخت آنلاین جهت واریز پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور را در دستور کار قرار داد.

با توجه به راه اندازی آزمایشی این درگاه پرداخت بمدت یک ماه، کلیه موارد بررسی و بصورت دائمی و رسمی معرفی گردید که از این آدرس قابل دسترسی می باشد.

اما در حال حاضر این عوارض صرفاً برای مسافرت های هوایی از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) مقدور می باشد.

جهت پرداخت ضمن مطالعه شرایط قید شده در صفحه پرداخت در ورود اطلاعات نیز نهایت دقت را به عمل آورید تا در حین خروج دچار مشکل و معطلی نگردید.

کافیست برای پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور با مراجعه به لینک فوق، کدملی، نام و نام خانوادگی کامل را وارد نموده و حتماً یک ایمیل فعال و شماره تماس معتبر نیز وارد نمایید تا پس از پرداخت کد تراکنش به موبایل شما ارسال گردد. همچنین رسید دیجیتال پرداختی نیز به ایمیل وارد شده ارسال خواهد شد.

همچنین توجه داشته باشید که پس از پرداخت باید از رسید نمایش داده شده نسخه چاپی تهیه نمایید. اگر فعلا چاپگر در اختیار ندارید می توانید پس از زدن دکمه پرینت یا چاپ، در پنجره باز شده از پرینتر مجازی ویندوز که با نام Microsoft XPS  یا  Microsoft Print to PDF استفاده نمایید و نسخه چاپی را بصورت یک سند در کامپیوتر خود ذخیره نموده و بعداً برای چاپ آن اقدام نمایید.

سایت خدمات مسافرتی موسم سفری خوش و بی خطر را برای شما آرزو می کند.

نویسنده مطلب: azadeh

11 دیدگاه در “پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

 • مهراد

  (مهر ۲۹, ۱۳۹۶ - ۳:۵۱ ب.ظ)

  دوستانی که قصد خروج از کشور رو دارن لطفا به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی عوارض خروج رو آنلاین پرداخت نکنید. چون اگر به هر دلیلی سفرتون کنسل بشه هیچ قانونی برای استرداد وجه وجود نداره. در این صورت دو راه بیشتر ندارید یا اینکه سفر رو برید یا اینکه قید پولتون رو بزنید. جالبه که فقط در صورت پرداخت آنلاین امکان استرداد وجود نداره و اگر در بانک پرداخت کنید بهتون برمیگردونن. مسئولین محترم ایکاش قبل از اینکه جهت رفاه حال مردم حرکتی بکنید تمامی جوانب رو در نظر بگیرید.

 • امیر

  (آبان ۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹ ق.ظ)

  برای پرداخت عوارض خروج پروازهای فرودگاهی ، از این لینک استفاده کنید و عوارض خروج از کشور را در خانه پرداخت کنید اما پیشنهاد می کنم پرینتش را همراه داشته باشید .

  https://tollpayment.sadadpsp.ir/merchants/tax/index.html#/tax

  • پدرام

   (دی ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴ ب.ظ)

   دوست عزیز حالا برای شما یکبار به هر دلیلی مشکل پیش اومده دلیل نمیشه این همه آدم دارن اینترنتی پرداخت میکنن مشکل داشته باشن یکیش خود بنده ۲ بار تا حالا برای خودم و یکبار هم برای پدر مادر پرداخت کردم و مشکلی نبوده

   تقریبا توی همه سایتها این شما این کامنتتونو کپی پیست کردین

   • عرفان

    (دی ۲۹, ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ ق.ظ)

    :))))))))))))))))))
    تو هر سایتی که مربوط به پرداخت عوارض اینترنتی بود این بنده خدا کامنتشم بود نمیدونم هدفش چیه از این حرکت

 • محمد امین درانی

  (فروردین ۱۴, ۱۳۹۷ - ۴:۲۲ ق.ظ)

  دوستان من اینترنتی پرداخت کردم. یک رمز عبور واسم پیامک شد. جریانش چیه؟
  پرینت رسید کافیه. مهری چیزی نمیخاد؟

  • محمد

   (فروردین ۲۳, ۱۳۹۷ - ۵:۲۲ ق.ظ)

   دوست عزیز بعد از پرداخت یه رمز عبور میاد با کد ملی! کد رهگیریم هست که همون صفحه رو پرینت بگیرید و نیاز به هیچ مهری نیست چون استعلام رو از روی کد ملی فرد میگرن خودشون

 • ارش

  (تیر ۲۴, ۱۳۹۷ - ۹:۰۶ ب.ظ)

  سلام
  من عوارض خروج از کشور رو انلاین پرداخت کردم برادرمم حواسش نبوده رفته تو سایت و اونم به اسم من پرداخت کرده ایا پول یکیشو میشه پس گرف یا ن
  قابل استرداد هس ایا؟
  چطور

 • زهرا

  (مرداد ۹, ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴ ق.ظ)

  چرا سایت پرداخت اینقدر ضعیفه؟
  من یه شماره کدملیمو اشتباه تایپ کردم، چرا خودش نباید اسم و فامیلمو نشون بده که بفهمم، بعد که پیامک اومد فهمیدم اشتباه تایپی شده
  الان باید چه کار کنم؟؟؟؟

 • قاسم

  (مرداد ۱۴, ۱۳۹۷ - ۲:۳۱ ب.ظ)

  دوستان مدت اعتبار عوارض خروج چند روز هستش ؟؟

 • محرم

  (شهریور ۱۹, ۱۳۹۷ - ۳:۴۰ ب.ظ)

  دوستان مدت اعتبار عوارض خروج چند روز است؟؟

 • ریحانه

  (مهر ۱۱, ۱۳۹۷ - ۷:۱۶ ب.ظ)

  حتما باید پرینت بگیریم؟؟ کد پیگیری رو همونجا بدیم استعلام بگیرن نمیشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *